Skip to main content

Loading
Click if page fails to load
 • İÇERİK VE YÖNERGELER

   

  “Öğrenen Okul” idareci, öğretmen, veli vb. üyelerden oluşan ve üyelerinin ortak bir vizyonu paylaştığı bir organizasyondur. 

  “Öğrenen Okul” üyeleri değişen çevreyi algılayan, yorumlayan ve eğitimde yenilik yapmak için kullandıkları yeni bilgileri üreten kişilerdir.

  “Öğrenen Okul Modeli” üç bileşenden oluşmaktadır.

  1. Modelin Tanımı:  Modelin açıklaması, boyutları, uygulaması ve sonuçlarının yorumlanması.

  2. Okul Değerlendirme Anketi: Öğretmenler ve okul idarecilerine yönelik.

  3. İyi uygulamaları içeren veri tabanı.

   

  Öncelikle “Öğrenen Okul Modeli’nin” teorik tanımını keşfetmeniz ve ardından kendinizin ve okulunuzun hangi alanlarda başarıya ulaştığı ve hangi alanlarda daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini kontrol edebilmeniz için anketi doldurunuz. Anketi tamamladığınızda elde edeceğiniz sonuçlar okulunuzun bu modele göre nerede olduğu hakkında size önemli bir veri sunacaktır. Daha kapsamlı bir veri elde etmek, öğretmenlerin ve yöneticilerin benzer bakış açılarını paylaşıp paylaşmadığını görebilmek için anketin aşağıdakiler tarafından doldurulması önerilmektedir.

  - Okul Yöneticileri (müdürler ve müdür yardımcıları)

  - Sınıf öğretmenleri

  - Branş öğretmenleri


  Anketlerin tamamlanmasından sonra her katılımcı sonuç yorumlama dosyasına erişebilecek ve müdür tüm okul personelinin isimsiz sonuçlarını içeren bir özet rapor alacaktır. İyi uygulama veritabanında Bulgaristan, İtalya, İspanya ve Türkiye'deki farklı okullardan örnekleri inceleyebilirsiniz. Ekibinizin puanı modelin boyutlarından en az birinde yüksekse, başarılarınızı sergilemek ve deneyimlerinizi diğer okullardaki meslektaşlarınızla paylaşabilmeniz için ilgili bölüme yönlendirileceksiniz.

  İyi Çalışmalar!

  Öğrenen Okullar Proje Ekibi


 • ÖĞRENEN OKUL NEDİR?

 • OKUL DEĞERLENDİRME MODELİ

 • İyi uygulamalar veritabanı